przez Ryszard Trawiński

Stella i Stella
STELLA MCCARTNEY. Jesień – Zima 2022/23. Paryż Marzec 2022. Najnowsza kolekcja Stelli McCartney powstała we współpracy z Frankiem Stellą, amerykańskim malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem, pionierem geometrycznego, wyrazistego stylu- ekspresjonizmu abstrakcyjnego, pracującym w Nowym Jorku. Językowa zbieżność imienia projektantki i nazwiska artysty nasunęła branżowym komentatorom sposobność tworzenia nośnych nagłówków – Stella i Stella. Sama McCartney zresztą nadała kolekcji nazwę Stella by Stella. Pokaz odbył się w futurystycznej rurze w paryskim Centrum Pompidou w którym znajduje się m.in. muzeum sztuki współczesnej, w którym prezentowane są prace Franka Stelli.
Stella McCartney od lat udowadnia, że luksusowy biznes nie musi kłócić się zrównoważonym rozwojem. Jej firma to świadomy design, zrównoważone materiały i uczciwy łańcuch dostaw. Ma rację programując swą działalność tak, by jej ubrania i dodatki były kupowane ze względu na piękno, elegancję i efektowność a nie tylko za zrównoważony design.
McCartney zaprezentowała na ten sezon kolekcję, w której zinterpretowała prace Stelli. Kolażowy nadruk zaczerpnięty z grafiki „Spectralia” wykorzystała w projekcie kostiumu (marynarka i spodnie), sukience z długimi rękawami i balonowym dołem. Z kolei drapowana plisowana sukienka i top zawierały elementy abstrakcyjnego dzieła Stelli „Ahab”.
Ów top ma marszczone rozcięte rękawy będące wyróżnikiem tej kolekcji Stelli McCartney. Zdaniem recenzentów nadały one jej ton. Kolekcja zawiera też wiele nietypowych sylwetek - spódnice jakby zawieszone na bikini, kombinezony utkane z metalowych nici czy kombinezony cargo z bufiastymi rękawami.
Współpraca artystów zaowocowała kilka naprawdę nietypowymi propozycjami, ale kolekcja zawiera także przeboje sezonu – ponadwymiarowa marynarka nałożona na bieliznę i body. Stella McCartney zastosowała w kolekcji sztuczną skórę wytworzoną ze skórek winogron.
Każda stylizacja ujawnia wiedzą projektantki zdobytą podczas praktyk w atelier Savile Row i bardziej casualowego świata odzieży sportowej. Owe na miarę dwuczęściowe garnitury nabierają młodzieńczego ducha dzięki nadrukom inspirowanym twórczością Franka Stelli. Płaszcze, sukienki i topy z dzianiny są zaś zdynamizowane nadrukiem linearnym.
Propozycja Stelli McCartney prezentuje dzisiejszą estetykę, w której współistnieje wygoda i luksus. Są w niej eleganckie sukienki, które za pomocą wycięć na piersiach podkreślają zmysłowość, ale jednocześnie nadają im sportowy charakter a użytkowe kombinezony wykonanie z organicznego sztruksu są wyrafinowane.
Sekretem tej marki, która stała się jedną z najbardziej wpływowych w świecie mody – jest zdolność do podnoszenia codziennych ubrań na wyższy poziom elegancji i zapewniania komfortu odzieży luksusowej.
Na podstawie: stellamccartney.com, thewalk.com.mx, vogue.com
Tematy: Ekologia, Kolekcje ubrań, Paryski Tydzień Mody, Pokazy mody, Ready to Wear, Strategie mody, Womenswear
Materiały powiązane

Stella i Stella

Ubrać się eko i wyjść z domu

Stella McCartney i jej Manifest

Moda w obliczu kryzysu
Podobne w serwisie

Nad Tweed śladami Chanel

Balenciaga. Klimatyczne ostrzeżenie

Kim Jones tłumaczy Lagerfelda pokoleniu Z

Rzemieślnicy Chanel w swoim domu

Pokazuj śmiało ciało

Balenciaga. Czerwony dywan i ścianka
Jeszcze w dziale

Stella i Stella

Alexander McQueen w wielkim bąblu

Isabel Vollrath. Bez kompromisów

Florentina Leitner. Wakacje na Księżycu

Berliński „Reset” Kiliana Kernera

Niesamowite couture z Indii

Modne to co niesie nową wartość

Wschód Ziemi. Ekologia i technouture

Klub kobiet Antonia Grimaldiego

Z wirtualu do realu

Wybieg którego nie było
