przez Ryszard Trawiński
Autentyczna i bezkompromisowa
I’VR ISABEL VOLLRATH. TIGER & VENUS. MERCEDES BENZ FASHION WEEK BERLIN WIOSNA 2022. WRZESIEŃ 2021. Drugiego dnia MBFW Isabel Vollrath zaprezentowała w Kraftwerk Berlin swoją kolekcję „Tiger & Venus”. Kolekcję charakteryzują poetyckie, kobiece sylwetki, ekologiczne tkaniny i kolorowe nadruki. Projektantka była również obecna na wystawie zbiorowej Der Berliner Salon, która odbyła się w ramach MBFW.
Jej marka I’VR Isabel Vollrath istnieje od 2015 roku. Kreacje I’VR reprezentują silny, rzeźbiarski język projektowania i poruszają się na pograniczu sztuk pięknych i haute couture.
Isabel Vollrath przywiązuje dużą wagę do przekazu i emocjach w swoich kolekcjach. Opisuje siebie jako ciekawską, jak dziecko, które lubi „wypuszczać się” w procesie pracy, bawiąc się kształtami i materiałami. Kolekcja „Tiger & Venus” jest inspirowana naturą i królestwem zwierząt. Jest także wynikiem wieloletniej przyjaźni projektantki z Almutem Warttingerem, niezależnym projektantem tekstyliów.
Isabel Vollrath: Łączę moją pracę rzeźbiarską z technicznym know-how krawiectwa i niezwykle wysokim zapotrzebowaniem na precyzję, patrzę okiem artysty i wciąż mam w głowie niezbędny stopień funkcjonalności. Lubię silną ekspresję wizualną, odwagę w posługiwaniu się nietypowymi kształtami, kolorami, materiałami i własnym podpisem o wartości rozpoznawczej.
Vollrath nazywa swoją wyimaginowaną romantyczną dżunglę rajem utraconym.
- Chciałam stworzyć uniwersum – dla Diego (kot w studio Vollrath), świat zwierząt, natura, przyjaźń – miłość – ujawnia. - Delikatnymi pociągnięciami pędzla i cyfrowym „dostrajaniem” Almut opracował mój ekskluzywny, senny utopijny las tropikalny, który następnie wydrukowałem wyłącznie na zrównoważonych materiałach…
Isabel Vollrath: Większość moich kolekcji zamiast w szafie można powiesić jako obiekty artystyczne na gwoździu lub w ramie obrazu na ścianie. Funkcjonują zarówno jako ciało, jak i obiekt kosmiczny. Moje kolekcje zawsze będą limitowane. Tylko w ten sposób mogę pozostać wierna sobie i robić zarówno modę, jak i sztukę.
Jak opisuje projektantka - w upojeniu kolorami i motywami zwierzęcymi pogrążyła się w innym świat na miesiące, pozwalając dżungli ciągle rosnąć.
W efekcie w kolekcji mamy wiele świetnych sukienek, ale także spódnice, spodnie i topy. Każda sukienka kolekcji opowiada historię dziejącą się w dżungli. Wśród pierwszej części kolekcji dominuje zieleń i brąz, w drugiej czerń z ciemnoczerwonymi odcieniami brązu. Motyw przewodni „Tygrys i Wenus” jest interpretowany w czerni i bieli. W kolekcji projektantka także prowadzi również eksperymentalną grę, widzimy – jak opisuje - zabawne sekcje rękawów, wyrafinowane plisy ale także płaszcze, krótkie kurtki i spodnie do biura.

Obszarem działania Isabel Vollrath (rocznik 1980) jest styk nowoczesnego couture i sztuki. Jak ujawnia, pasja do krawiectwa i mody wygrała w niej z chęcią zostania rzeźbiarką, ale namiastką tego były: trzyletnią praktyka u męskiego krawca Gerharda Schmaudera w Baden-Baden oraz staż u krawca kostiumowego Stefano Nicolao w Wenecji. Męski ustrukturalizowany klasyczny garnitur to swoista „rzeźba” więc ta praktyka stała się podstawą do późniejszych studiów modowych na Weißensee School of Art w Berlinie. Po studiach zdobyła stypendium „Go-East-Stypendium” DAAD, aby spędzić dwa miesiące w Akademii Sztuki i Projektowania im. Stieglitza w St. Petersburgu.
Isabel Vollrath: Są marki, dawne i teraźniejsze, które uwielbiam, projektanci których dzieło życia i kreacje bardzo sobie cenię. Na przykład Coco Chanel, Vivienne Westwood, Rei Kawakubo czy Iris van Herpen oraz Yves Saint Laurent, Alexander McQueen czy Hussein Chalayan.
Dla Isabel Vollrath elementy garderoby to trójwymiarowe rysunki, kolaże, „rzeźby”. Ale także elementy komunikacji człowieka ze społeczeństwem – wypowiedzi polityczne podróże kulturowe.
Vollrath otrzymała już wiele krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. nagrodę Fundacji Wilhelma Lorcha (za kolekcję dyplomową „Ca'd'Oro”), stypendium Elsy Neumann z Berlina, a także „Baltic Fashion Award” (2011) oraz nagrodę na „ITS Konkurs” w Trieście (2012).
W 2015 roku założyła swoją markę I’VR ISABEL VOLLRATH. Od tego czasu co pół roku prezentuje swoje kolekcje w ramach Tygodnia Mody w Berlinie oraz Berlin Salon/Vogue Salon w Kronprinzenpalais.
Wykorzystano: isabelvollrath.com, mbfw.berlin, fashionstreet-berlin.de, modacycle.de, berlinshowroom.com, vogue.com, notjustalabel.com, goart-berlin.de
Tematy: Ekologia, Kolekcje ubrań, Madrycki Tydzień Mody, Pokazy mody, Projektanci, Ready to Wear, Womenswear
Materiały powiązane
Nie ma dostępnych aktualności.
Podobne w serwisie

Nad Tweed śladami Chanel

Stella i Stella

Balenciaga. Klimatyczne ostrzeżenie

Kim Jones tłumaczy Lagerfelda pokoleniu Z

Rzemieślnicy Chanel w swoim domu

Pokazuj śmiało ciało
Jeszcze w dziale

Stella i Stella

Alexander McQueen w wielkim bąblu

Isabel Vollrath. Bez kompromisów

Florentina Leitner. Wakacje na Księżycu

Berliński „Reset” Kiliana Kernera

Niesamowite couture z Indii

Modne to co niesie nową wartość

Wschód Ziemi. Ekologia i technouture

Klub kobiet Antonia Grimaldiego

Z wirtualu do realu

Wybieg którego nie było
