przez Karol Maria Turzyca

Hypnosos. Performatywna kolekcja couture Iris Van Herpen
Haute couture. Jesień-zima 2019/20. Narzędziami Iris van Herpen, holenderskiej projektantki mody są: wiedza – informatyka, fizyka, chemia oraz komputery i wszelkiego rodzaju maszyneria do nich podpięta. Z każdą jej kolekcją trudno jest „naukowym analfabetom” cokolwiek wyjaśnić z jej propozycji, które raczej należy traktować jako dzieła sztuki nowoczesnej.
W tym sezonie van Herpen popracowała razem z Anthonym Howe, amerykańskim rzeźbiarzem kinetycznym, którego dzieła są napędzane przez wiatr.
Jak wyjaśnia Van Herpen, w zamkniętym pomieszczeniu w jakim odbywał się pokaz (Élysée Montmartre) jej kolekcji noszącej znaczącą nazwę Hypnosis (Hipnoza) wiatru nie było, więc kinetyczna preformatywna instalacja Howe’a była napędzana mechanicznie, ale na zewnątrz hali – uruchomiło by ją powietrze. Owa rzeźba, nosząca nazwę „Omniverse” - jak wyjaśnia twórca – eksploruje relacje człowieka z naturą, demonstruje nieustającą ekspansję i kurczenie się – nieustanny cykl życia. Omniverse podczas pokazu służyła jako swoisty portal, przez który przechodziły poszczególne looki.
Powietrze także „uruchamiało” wszystkie dziewiętnaście looków kolekcji – wystarczy aby modelka się poruszała. Do ich wytworzenia niezbędny był laser. Część dzieł van Herpen wykonała wspomagając się japońską techniką suminagashi. Finałowy look kolekcji, sukienka o nazwie Infinity stworzona została m.in. z aluminium i nierdzewnej stali. Jest niczym doskonale wyważony, obracający się wokół centralnego punktu mechanizm.
Kolekcja „Hipnoza” odzwierciedla piękno i złożoność naszego środowiska naturalnego, to hipnotyczna wizualizacja wzorców natury, symbiotycznych cykli biosfery, które obejmują i mieszają ze sobą powietrze, ziemię i oceany. - Odzwierciedla ciągłe pulsowanie rytmów życia i rezonuje z kruchością tych przeplatających się światów – zauważa Iris van Herpen.

Iris van Herpen, holenderska projektantka mody, uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych twórców w branży. Od swojego pierwszego pokazu w 2007 roku van Herpen wymyśla nowe formy i stosuje coraz nowocześniejsze technologie. Łączy tradycyjne i nowoczesne materiały i techniki i tworzy unikatowe wizje. Van Herpen jest przez wielu uznawana za pioniera użycia w modzie druku 3D.
Jej wyjątkowe wizje w połączeniu z ich technicznym skomplikowaniem spowodowały, że jej pokazy stały się od 2011 roku stałymi punktami paryskiego kalendarza Haute Couture. Prace van Herpen oprócz wybiegów znalazły się w muzeach – m.in. High Museum of Art w Atlancie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Cooper Hewitt w Nowym Jorku, a także paryskim Palais de Tokyo. Artystka została uhonorowana państwową nagrodą Johannesa Vermeera (2017), Grand Prix ANDAM Award (2014) oraz Wielką Nagrodą Komisji Europejskiej - STARTS (2016).
Van Herpen ubrała wiele progresywnych muzyków i aktorek, m.in. Björk, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Cara Delvingne, Daphne Guinness, Miley Cyrus, Gwendoline Christie, Fan Bing Bing, Lady Gaga, Naomi Campbell, Solange Knowles, Natalia Vodianova i Grimes. Stworzyła kreacje Scarlett Johannson dla jej roli w filmie „Lucy” i Beyoncé dla filmu „Mój”. Tworzyła kostiumy dla Opery Paryskiej i nowojorskiego baletu. Współpracowała z choreografem Benjaminem Millepiedem i zespołem tanecznym Sashy Waltz z Berlina. Van Herpen współpracowała m.in. z Jolanem van der Wiel i Neri Oxman, oraz architektami - Philipem Beesleyem i Benthem Crouwel Architects.
Zainteresowana nauką jest w ciągłym kontakcie z CERN (Europejską Organizacją Badań Jądrowych) i MIT (Massachusetts Institute of Technology). Iris van Herpen pracuje w swoim studio w Amsterdamie. To tam rodzą się nowe pomysły i starannie przygotowywane są zamówienia Haute Couture dla jej klienteli z całego świata.
Na podstawie: irisvanherpen.com, vogue.com
Tematy: Kolekcje ubrań, Paryski Tydzień Mody, Pokazy mody, Projektanci, Wideo
Materiały powiązane
Nie ma dostępnych aktualności.
Podobne w serwisie

Reanimacja marki. Bruno Sialelli redefiniuje Lanvin

Dries Van Noten i Christian Lacroix razem

Nie zapomnieć lekcji historii

Salvatore Ferragamo na wiosnę

JW Anderson. Propozycje na wiosnę 2020

Miu Miu i lekcja stylizacji
Jeszcze w dziale

Dries Van Noten i Christian Lacroix razem

Nie zapomnieć lekcji historii

Yohji Yamamoto ostrzega: No Future

Sarah Burton: beetling i wspólne haftowanie

Moschino jak z obrazu

Madryt. Juan Duyos i Pura Vida 2020

Madryt. Ágatha Ruiz de la Prada i ¡HOLA!

Wszechświat alternatywny czy życie pozagrobowe?

Hipnoza. Kolekcja Iris Van Herpen

Chanel. Kobieca delikatność Virgine Viard

Madryt. Hannibal Laguna i Chlorophyll
