przez Ryszard Trawiński
Giambattista Valli: Paryż jest wieczny
GIAMBATTISTA VALLI. HAUTE COUTURE JESIEŃ 2021. PARYŻ LIPIEC 2021. Paryski Couture Week na sezon jesień 2021 odbył się w atmosferze wolności, gdy po półtora roku zdjęto wiele ograniczeń epidemicznych i świat mody mógł powrócić do pokazów na żywo i osobistych kontaktów ludzi powiązanych z branżą. A branżowe media piszą o odmiennej rzeczywistości, o duchu odrodzenia panującym w stolicy Francji itd. itp. Ale daje się zauważyć niepokój i poczucie niezupełnej kontroli sytuacji.
- To smak niebezpieczeństwa (le goût du louche) – określił to odczucie Giambattista Valli przed pokazem swojej kolekcji couture w swym salonie przy Rue la Boétie i to uczucie emanuje z filmu przedstawiającego kolekcję, zrealizowanego w Espace Nemeyer, czyli budynku Francuskiej Partii Komunistycznej w 19 dzielnicy Paryża, pod słynną kopułą Oscara Nemeyera. I z samej kolekcji oczywiście.
Giambattista Valli: W Paryżu jest energia, która jest piękna, młodzieńcza i świeża. Wszyscy wychodzą. Jest taki rodzaj hojności szczęścia i dzielenia się, bycia razem i odzyskania tej lekkości. Dla mnie wyjście teraz to idea życia chwilą. Przeszłość jest bardzo ciężka, a przyszłość bardzo niepewna, więc chodzi o bycie otwartym i wolnym. Nie stawiasz żadnych oczekiwań. Po prostu się przygotuj. I masz to lekkie poczucie zagrożenia – w pozytywny sposób – ponieważ wychodzisz naprzeciw nieznanemu.
W kolekcji jest światło i mrok, bal w Wersalu i ponury bal maskowy. Spienione tiulowe chmurowe sukienki, nonszalancko udrapowane szyfonowe suknie, frywolnie sukienki kolumnowe z piórami cekinami niejako z jednej strony a sukienka balowa otulona czarnym tiulem, surowo skrojony garnitur z szantungu, okryta czarną jedwabną peleryną z krepy, klerycki męski komplet składający się z czarnego lnianego kaftana z dopasowaną peleryną - kontrast ten tworzy surrealistyczny, kultowy, złowrogi nastrój.
Giambattista Valli wyznaje, że okres zamknięcia spędził w swym ukochanym Paryżu (projektant jest Włochem) po części w uniwersum Netfliksa – rzecz o serialu „Emily w Paryżu”. W czasie pandemii serial zapewniał projektantowi dawkę eskapizmu.
- To była najbardziej orzeźwiająca rzecz w zamknięciu w Paryżu” – oświadczył.
- Dlaczego ludzie przyjeżdżają do Paryża? Marzą o la ville lumières (mieście świateł). Paryż to jedyne miasto, które jest olśniewające, gdy pada deszcz. Wszystkie światła odbijają się w wodzie – tłumaczy Valli.
Na podstawie: giambattistavalli.com, vogue.com, vogue.pl
Designer: Giambattista Valli. Hair Stylist: Odile Gilbert. Makeup Artist: Helene Vasnier. Casting: Piergiorgio Del Moro. Modelki/modele: Aboubakar Konte, Amane Taniguchi, Clementine Balcaen, Deirdre Firinne, Freek Iven, Kaja Wojakowska, Krini Hernandez, Malika Louback, Mathieu Simoneau, Moira Berntz, Morgan Slaven, Teo Fortin.
Tematy: Film modowy, Haute Couture, Kolekcje ubrań, Menswear, Paryski Tydzień Mody, Pokazy mody, Womenswear
Materiały powiązane
Nie ma dostępnych aktualności.
Podobne w serwisie

Nad Tweed śladami Chanel

Stella i Stella

Balenciaga. Klimatyczne ostrzeżenie

Kim Jones tłumaczy Lagerfelda pokoleniu Z

Rzemieślnicy Chanel w swoim domu

Pokazuj śmiało ciało
Jeszcze w dziale

Nad Tweed śladami Chanel

Balenciaga. Klimatyczne ostrzeżenie

Kim Jones tłumaczy Lagerfelda pokoleniu Z

Rzemieślnicy Chanel w swoim domu

Pokazuj śmiało ciało

Balenciaga. Czerwony dywan i ścianka

Pamięci Albera Elbaza

Lanvin. Batman i Comic Strip

Louis Vuitton: pokaz (dla) wampirów?

Chanel na wysokim wybiegu

Chloé girl czyli luksusowe eko
