przez Ryszard Trawiński

Trend Menaissance powstał w latach 90. Wtedy to poluźniono męskie dreskody, a metroseksualiści - mimo że termin metroseksualizm powstał dopiero w 1994 roku – pojawili się jak grzyby po deszczu.
Wykładniczy wzrost światowego rynku męskiej odzieży w dalszym ciągu wpływa na marki i strategie marketingowe. Centrum Havas LuxHub postanowiło zbadać męskiego konsumenta i ustalić, w jaki sposób marki powinny zmienić swoje marketingowe rozkłady jazdy.

Menaissance w natarciu

W ubiegłym roku świat odnotował wzrost na rynku odzieży męskiej. Odzież ta, kiedyś wspominana półgębkiem w modowym świecie, pokonuje obecnie kobiecą na kluczowych rynkach. Marki prześcigają się wprowadzając styl Menaissance, goniąc rosnący popyt i znacznie zwiększają wydatki na reklamę.

Marki tradycyjne damskie już zareagowały. Na przykład Stella McCartney już wprowadziła dział męski, La Perla ogłasza, że takowy rusza od października. Jimmy Choo, Whistles i Club Monaco prowadzą już sklepy wyłącznie dla mężczyzn.

Trend Menaissance powstał w latach 90. Wtedy to poluźniono męskie dreskody, a metroseksualiści - mimo że termin metroseksualizm powstał dopiero w 1994 roku – pojawili się jak grzyby po deszczu. Tendencje te wyrosły ze zwiększonej równości płci, przesunięcia na Zachodzie ku bardziej egalitarnym wartościom i kulturowemu optymizmowi epoki.

Centrum Havas LuxHub przeprowadziło ogólnoświatowe badania na rynkach rozwiniętych i rozwijających się, których celem byli ludzie wydający dużo pieniędzy – mieszczanie którzy nie tylko mają poczucie smaku, ale także takie środki, aby odcisnąć swój wpływ na rynki.

Nasze badania zaowocowały wieloaspektowym spojrzeniem na dzisiejszego eleganckiego męskiego konsumenta - uzależnionego od mediów społecznościowych i zakupów internetowych, ale w wielu przypadkach korzystającego z tych narzędzi w celu uzyskania klasycznej estetyki – pisze Tammy Smulders w serwisie Havas LuxHub.

Havas LuxHub jak pisze o sobie w serwisie havasluxhub.com, jest światowym centrum doskonalenia mody, luksusu i marketingu wysokiej wartości. Havas LuxHub chce być najlepszą na świecie firmą tworząca znaczące powiązania między konsumentami a markami mody i luksusu, wykorzystując kreatywność, media i innowacje. LuxHub przynosi markom mody i luksusu kompletną ofertę usług marketingowych z czterema kluczowymi filarami:

  1. Trendy i poglądy
  2. Usługi medialne
  3. Kreatywny Rozwój
  4. Marketing Powiązań

Jakie wnioski wyciągnęli pracownicy LuxHub z badań? Oto co należy wiedzieć o globalnym trendzie Menaissance.

Pokaz smaku. Główną motywacją mężczyzn jest zademonstrowanie smaku i stylu. Preferują oni niszowe marki luksusowe. Dojrzały, klasyczny smak góruje nad stylem młodych, błyszczących celebrytów.

Przede wszystkim doświadczenia. Ponieważ bogactwo materialne wzrasta, osobiste doświadczenia stają się preferowanymi celami wydatków luksusowych. Marki zaspokajają to przesunięcie w kierunku empirii - nowymi wydarzeniami i projektami w sklepach.

Za Wielkim Człowiekiem stoi Stylowa Kobieta. Dwadzieścia siedem procent zbadanych przez LuxHub mężczyzn wolało kupować ubrania ze swoimi partnerkami, a 26 procent przyznało, że partnerki mają decydujący wpływ na zawartość ich szaf.

Wyrażanie sukcesu i dojrzałości. Ponadprzeciętnie dużo wydający konsumenci płci męskiej preferują jako wzory starszych i stylowych popularnych polityków i aktorów, takich jak Justin Trudeau i George Clooney gdy mieli czterdzieści i pięćdziesiąt lat.

Wejść do wewnętrznego kręgu. Badani mężczyźni mieli cztery ulubione marki. Preferowali takie marki, jak Ralph Lauren i Ermenegildo Zegna, ale wspominali o markach: Hermes, Chanel i Rolex jako najbardziej ikonicznych markach luksusowych.

Wpływ sieci. Tammy Smulders pisze, że w badanej próbie 55 procent mężczyzn stwierdziło, że najchętniej identyfikują luksusową markę online - 30 procent w mediach społecznościowych, 25 procent gdzie indziej, na przykład w wydaniach online magazynów mody. Facebook i Instagram były równie popularne, ale Instagram wygrał na blogach modowych.

Nadziani badacze. Badania online prowadzone z domu uzupełniane są przez eksplorację sklepów i wysyłaniem zdjęć ze sklepów do znajomych i partnerów. Jednak w tym szaleństwie jest metoda – zauważa Smulders. Większość respondentów buduje sobie listy produktów, które zamierza ponownie obejrzeć i do których aspirują. Dlatego preferowane treści to how-to (46 procent) i raporty trendowe (52 procent). Istnieje tendencja do preferowania marek niszowych.

Etyka korporacyjna nie jest taka ważna. Zwiększona uwaga zwrócona w ostatnich latach na kwestie zrównoważonego rozwoju, na prawa pracownicze, na środowisko nie dotyczy większości badanych mężczyzn. Zaledwie 7 procent twierdziło, że aktywnie poszukują etycznych informacji o praktykach marek luksusowych. Dla kolejnych 40 procent te sprawy nie miały większego znaczenia, a 53 procent było całkowicie biernych - skandal w prasie mógłby mieć wpływ na ich decyzję, ale nigdy sami nie szukaliby takich informacji.

Aplikacje dla mężczyzn w podróży. Marki stawiają na reklamę w mobilnych aplikacjach, aby nadążyć za uwagą mężczyzn. Najnowsze dane z USA wskazują, że mężczyźni spędzają średnio 39 godzin miesięcznie w aplikacjach mobilnych (22 godzin w 2012 roku). Badani konsumenci byli codziennie wystawieni na cyfrowy kontent na temat męskiej mody i artykułów luksusowych. Wielu cytuje ów kontent jako główną inspirację stylową.

Mężczyźni zwiększają wydatki. Menaissance to coś o czym mówią nie tylko specjaliści od mody. To nie tylko zmiana postaw. Tylko w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich sześciu lat rynek odzieży męskiej wzrósł o 22 procent. Badanie odzwierciedla ten trend: 54 procent badanych mężczyzn stwierdziło, że zwiększyli wydatki w ciągu ostatnich dwóch lat. Ogólnie rzecz ujmując, na podstawie średniej ważonej, jest to 6-procentowy wzrost wydatków mężczyzn z roku na rok, w porównaniu z 3,5-procentowym wzrostem wydatków kobiet. Mężczyźni również oczekują, że w dalszym ciągu będą w stanie wydawać pieniądze. Pomimo wyraźnych negatywnych perspektyw dla gospodarki, są optymistami jeśli chodzi o wydatki na luksus i modę.

Metodologia. LuxHub zbadał 600 respondentów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Francji, w wieku od 19 do 74 lat, średni wiek 36 lat. Respondenci wydawali na modę i artykuły luksusowe minimum 2000 dolarów rocznie. Badanie obejmowało także grupę fokusową w Londynie oraz eksperckie wywiady z detalistami i innymi branżami męskimi.

Na podstawie: havasluxhub.com

Tematy: Strategie mody, Trendy mody

Wróć

Materiały powiązane

Nie ma dostępnych aktualności.

Podobne w serwisie

Jeszcze w dziale

PANTONE. Na jesień i zimę 2019/20 specjaliści z Pantone Color Institute wybrali kolor Chili Pepper jako przewodni. Graf. KMT
PANTONE. Na jesień i zimę 2019/20 specjaliści z Pantone Color Institute wybrali kolor Chili Pepper jako przewodni. Graf. KMT

Za pomocą nowoczesnych urządzeń aromatyzujących możemy łatwo dobrać zapach w naszym pomieszczeniu z grupy odpowiadającej naszym zamiarom. Fot. aromalinea.pl
Za pomocą nowoczesnych urządzeń aromatyzujących możemy łatwo dobrać zapach w naszym pomieszczeniu z grupy odpowiadającej naszym zamiarom. Fot. aromalinea.pl

Paulina Janczak w kreacji Kristoli. Fot. Robert Majewski, backstage Krzysztof Gietka.
Paulina Janczak w kreacji Kristoli. Fot. Robert Majewski, backstage Krzysztof Gietka.

Mongolskie kozy wytwarzają jeden z najbardziej poszukiwanych kaszmirów na świecie. Fot. naadam.co
Mongolskie kozy wytwarzają jeden z najbardziej poszukiwanych kaszmirów na świecie. Fot. naadam.co

Torby HDPE. Fot. coolerlifestyle.com
Torby HDPE. Fot. coolerlifestyle.com

Ekobranding. Jakby Starbucks zmieniło logo na eco. Fot. pexels.com
Ekobranding. Logo Starbucks i... ekologo Starbucks proponowane przez Sylvana Boyera. Fot. pexels.com