przez Jolanta Pełka

Tajemnice perfum
Znów pachnie jesienią. Zapach kolorowych liści i traw przywraca wspomnienia. Te istotne i mniej ważne, dawne i całkiem nowe. Bo właśnie pamięć zapachu jest najbardziej trwałym rodzajem pamięci.
Bogactwo docierających do nas w każdej chwili substancji lotnych jest olbrzymie. Nasze receptory węchowe mogą wykryć, jak oceniają badacze, do 10 000 odmiennych cząsteczek zapachowych. Większość z nas potrafi rozróżnić kilka tysięcy zapachów. Do tego dodać należy dziesiątki innych, o których informacja wprawdzie dociera do naszych zmysłów lecz fakt ten pozostaje ukryty przed naszą świadomością. Wśród zapachów każdy może znaleźć wonie dla niego miłe i nieprzyjemne, powabne, intrygujące i irytujące. Niektóre, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przywołują dawno zdawałoby się zapomniane chwile uniesień, inne mogą wprowadzać nas w nastrój zakłopotania czy niechęci lub nawet budzić odrazę.

Już od najdawniejszych czasów czyniono próby sklasyfikowania tej mnogości aromatów, by jakoś je nazwać i opisać. Z wielu takich prób, najczęściej zapomnianych, chyba najdłużej przetrwał podział zapachów na sześć kategorii dokonany przez Arystotelesa - na słodkie, kwaśne, mocne, tłuste, gorzkie i śmierdzące. Chociaż od tamtych czasów radykalnie zmieniły się poglądy na istotę i estetykę woni, mimo całego postępu osmologii, także i dziś mamy problemy z ich jednoznaczną klasyfikacją. Jednak co do pewnych faktów zawsze panowała zgoda - zapach dobrych perfum należy do najmilszych i najbardziej ekscytujących.
Szczypta teorii...
Perfumy są mieszaniną olejków eterycznych o koncentracji 22 do 30 procent w alkoholu etylowym z niewielkim dodatkiem wody. Wysoka zawartość olejków odróżnia perfumy od innych produktów perfumeryjnych: wody toaletowej (ok. 12-15 procent olejków wymieszanych w alkoholu z wodą) i wody kolońskiej (poniżej 5 procent). Te trzy rodzaje wonności różni nie tylko koncentracja aromatów, lecz także ich kompozycja i proporcje. Rozcieńczając pięknie pachnące perfumy z reguły nie otrzymamy równie atrakcyjnej wody kolońskiej czy toaletowej. Płacimy za nie znacznie więcej niż za wodę toaletową i kolońską, ponieważ to właśnie olejki są najdroższym surowcem, a perfumy zawierają ich najwięcej. Ich zapach najdłużej utrzymuje się na skórze - nawet do dziewięciu godzin.

Strona 1 z 4
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następne
- Ostatnie »
Tematy: Historia wizażu, Perfumy, Wizaż
Materiały powiązane

Zapachy historii

Perfumiarki sprzed trzech tysięcy lat

Tajemnice perfum
Podobne w serwisie

Calvin Klein WOMEN wchodzi na rynek

Aromamarketing. Grupy zapachowe

Analiza kolorystyczna (1)

Wodzenie za nos czyli aromamarketing

Zapachy historii

Perfumiarki sprzed trzech tysięcy lat
Jeszcze w dziale

Analiza kolorystyczna (2)

Analiza kolorystyczna (1)

Wibracje kolorów

Kolory według Davida Zyli

Kwasy owocowe przywracają blask

Dłonie zdradzą nasz wiek

Jak dobrać pilnik do paznokci

Zapachy historii

Nawyki zachowujące młodość

Perfumiarki sprzed trzech tysięcy lat
