przez Anna Rączka

Dietetyk Anna Orzeł o Tradycyjnej Medycynie Chińskiej
Anna Orzeł: Człowiek zawsze będzie związany z pierwotną naturą. Coraz częściej i ze skutecznością sięgamy do naturalnych źródeł w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Dlatego chcę zaoferować również diety ułożone wg zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Aniu co sprawiło, że zainteresowałaś się Tradycyjną Medycyną Chińską?
Anna Orzeł: Człowiek zawsze będzie związany z pierwotną naturą. Coraz częściej i ze skutecznością sięgamy do naturalnych źródeł w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Dlatego chcę zaoferować również diety ułożone wg zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Czym tak naprawdę jest Tradycyjna Medycyna Chińska?
Tradycyjna Medycyna Chińska to system medyczny sięgający swoimi korzeniami III w p.n.e Jest to filozofia medycyny, która z główną praktykę uznaje traktowanie na równi zapobieganie jak i leczenie chorób. W założeniach filozofii TCM człowiek jako jedność ciała, umysłu i duszy jest łącznikiem między światem Ziemi, materii (biegun Yin), a światem niebios, ducha (biegun Yang). Celem jest osiągnięcie równowagi między dwoma przeciwstawnymi siłami, które tradycyjnie nazywane są Yin i Yang. TCM zakłada, że zdrowie oraz choroba wynikają z braku harmonii między tymi dwoma siłami.
W jaki sposób stawiana jest diagnoza według tych praktyk?
Elementami diagnozy w medycynie chińskiej są: badanie tętna, języka, wywiad ustny, w tym relacje rodzinne i społeczne, diagnozę wizualną, ocenia się też brzmienie głosu, sposób oddychania, zapach, sposób poruszania się. Medycyna chińska to system holistyczny. W swojej diagnozie wykorzystuje wpływ czynników klimatycznych, stan emocjonalny pacjenta, tryb życia oraz dietę. Kolejnym istotnym czynnikiem jest też relacja między narządami wewnętrznymi.
Skoro chińska medycyna podchodzi holistycznie do człowieka, to co jest w niej główną praktyką leczniczą?
Podstawowym elementem leczniczym w medycynie chińskiej jest dieta. Właściwe nawyki żywieniowe i styl życia. Wykorzystuje się również ziołoterapię, akupunkturę, moksę i masaż.
Nasza cywilizacja oddaliła się od natury, czy to ma związek z powstawaniem chorób według TMC?
TCM skupia się na dotarciu do przyczyny choroby, a nie na samym łagodzeniu objawu. Ponieważ medycyna chińska jest ściśle związana z naturą to za główne przyczyny chorób uważa się złą dietę, zły sen, brak odpoczynku, niewłaściwy stan emocjonalny, brak ruchu, niewłaściwa profilaktyka, zagrożenie środowiskowe.
W medycynie chińskiej zastosowanie odpowiedniej korekty diety może przynieść ulgę np. w leczeniu oraz zapobieganiu wielu chorobom.
mgr inż. Anna Orzeł, dietetyk
Od pięciu lat czynnie wykonuje swój zawód, dzięki czemu może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w prowadzeniu Pacjentów zarówno odchudzających się jak i borykających się z różnymi chorobami dieto zależnymi. Zwolenniczka naturalnych terapii żywieniowych oraz holistycznego podejścia. W 2014 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Medycyny Chińskiej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalizacji Dietetyka, gdzie zdobyła tytuł zawodowy. Podczas studiów odbyła półroczne stypendium zagraniczne w Walencji na tamtejszej Politechnice. Należy do Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Jeżeli Anna zasiała w Waszych głowach choćby ziarenko zainteresowania tradycyjną medycyną chińską, to zaprasza na swoją stronę internetową. Odwiedźcie też koniecznie jej fanpage na Facebook’u, by zapoznać się z proponowaną przez nią naturalną terapią żywieniową.
Tematy: Dieta, Eksperci, Porady zdrowotne
Materiały powiązane
Nie ma dostępnych aktualności.
Podobne w serwisie

Hedi Slimane: transformacja Céline

Foodpairing: odkrycie czy interes

Peganizm: nowa żywieniowa ideologia

Nowe Musso dla zapracowanych

Jedzmy cebulę

Analiza kolorystyczna (2)
Jeszcze w dziale

Otyłość. Coraz większy problem

Peganizm: nowa żywieniowa ideologia

Jedzmy cebulę

Zdrowe przepisy na święta

Mój spektakularny detoks - kilka przepisów

Post i życie po poście Karoliny Szostak

Uśmiech zamiast botoksu

Jak zrzucić kilka kilogramów na 16 sposobów

Kortyzol: wróg czy sprzymierzeniec

Aromaterapia

Detoks cukrowy metodą Brooke Alpert
